Yükleniyor

470 bin şirkete seçim sonrası ceza yağacak.

Çalışma Bakanlığı, yasalara aykırı hareket eden 470 bin iş yerine her ay 14’er bin lira ceza uyguluyor. Bu firmalara kesilen ceza 112 milyar liraya ulaştı. Tahsilat ise 7 Haziran seçimlerinin ardından başlayacak.

İş güvenliği uzmanı görevlendirmeyen iş yerlerine her ay için 5 bin 601 lira, iş yeri hekimi çalıştırmayanlara her ay 5 bin 601 lira ve diğer sağlık personeli çalıştırmayan iş yerlerine de yine her ay 2 bin 800 lira para cezası kesiliyor. Bu üç personeli çalıştırmayan her bir iş yeri aylık 14 bin lira ceza ödemek zorunda.

ÜÇ PERSONELİ ÇALIŞTIRMAYANA AYLIK 14 BİN LİRA CEZA
Yapılan hesaplamalara göre, yasaları uygulamadığı tespit edilen 470 bin iş yerinin her birine bu ay itibariyle toplam 238’er bin lira ceza kesildi. Böylece Çalışma Bakanlığı kayıtlarında söz konusu 470 bin işyeri için biriken toplam ceza tutarı 111 milyar 860 milyon liraya ulaştı. Ödenmeyen her ay için firma başına aylık 14 bin lira ilave ceza uygulandığı için seçimlerin sonunda firma başına ceza 252 bin, toplam ceza tutarı da 118 milyar lirayı bulacak. Dolayısıyla seçim sonucunda 500 bine yakın firma 252’şer bin liralık cezayla karşı karşıya kalacak.


118 MİLYAR LİRAYI BULACAK

Sözcü'nün haberine göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yasaya uymayan iş yerlerini “İş Sağlığı ve Güvenliği Katip Programı” ile izliyor. Çalışma Bakanı Faruk Çelik, katip programı sonuçlarını açıklarken 470 bin iş yerinin yasaya uymadığını söyledi. Bakanlık, isim isim bildiği söz konusu 470 bin firmaya normalde 2014 yılı ocak ayından itibaren her ay 14’er bin lira ceza kesip, bu cezayı da tahsil etmesi gerekiyor. Ancak 7 Haziran'da genel seçimlerin yapılacak olması nedeniyle bu firmalara ceza gönderilmediği, cezaların seçim sonrasında uygulanabileceği belirtiliyor.

BAKANLIK İSİM İSİM BİLİYOR
Hükumetin, iş kazalarını önlemek amacıyla 2012 yılında çıkardığı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasıyla iş sağlığı ve güvenliği personeli bulundurmayan şirketlere ceza her ay düzenli olarak ceza yazılıyor.