Yükleniyor

İNŞAAT SEKTÖRÜNE BELGE UYARISI

İnşaat sektörü başta olmak üzere 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na göre tehlikeli ve çok tehlikeli sınıftaki işlerde çalışanların mesleki eğitim konusunda eğitim görüp, belge alması gerekiyor.

2016 yılının mayıs ayından itibaren iş müfettişlerinin denetimleri başlıyor. Firmamız her sektöre yönelik hizmet içi eğitim ve onaylı sertifika hizmeti verebilmektedir.

En yüksek belge talebinin inşaat sektöründe olduğunu kaydeden mesleki eğitim öğreticisi Sibel Karabulut şunları söyledi:

DENETİMLER MAYISTA BAŞLIYOR

 “20 Haziran 2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na göre belirlenen tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde çalışanlar mesleki eğitimlerini en az 32 saat ile belgelendirmek zorunda. Çoğu meslek dalında,işçilerin işe alınmadan önce mesleki eğitime tabi tutulmaları gerekiyor. 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’na göre verilen diploma, bitirme belgesi, yetki belgesi, sertifika, bağımsız işyeri açma belgesi, kalfalık, ustalık ve usta öğreticilik belgelerinden birinin, işçinin özlük dosyasında bulundurulması gerekiyor. Yapılan işin uygunluğuna göre mesleki eğitim belgelerinin olup, olmadığı 2016 yılı mayıs ayından itibaren iş müfettişleri tarafından denetlenmeye başlanacak.

 BİN 300 TL PARA CEZASI

 Belgesi olmayan her bir çalışan için işverenlere 500 ile bin 300 TL arası para cezası uygulanacak. Özellikle istihdam alanı fazla olan beden işçileri, boyacı, sıvacı, betonarmeci, kalıpçı gibi havalimanlarındaki uçuşa hazırlık işleri, yer hizmetleri ve bakım işleri gibi çok çeşitli işlerde sertifika alınması zorunlu. Vasıfsız işçinin en fazla istihdam edildiği alanlardan biri olduğu için belge talebi en çok inşaat sektöründe öne çıkıyor.”